top of page

Konkurs na krótki film o kulturze

Kultura jest ważną dziedziną naszego życia. W różnych kontekstach słowo to może kojarzyć się na kilka sposobów, zwłaszcza w języku potocznym. Istnieje wiele definicji kultury, często rozbieżnych, a nawet sprzecznych. Nasze doświadczenia determinują to, jakie pierwsze skojarzenie pojawi się w naszych głowach słysząc słowo Kultura. W zależności od środowiska, w którym przebywamy najczęściej „kulturę” postrzegać będziemy jako dobre maniery, czyli umiejętność godnego zachowania się w wielu życiowych sytuacjach, by pokazać swoje dobre wychowanie. Jednak kultura to także muzyka, sztuka, teatr i film, którą współcześnie nazwiemy kulturą masową. 
 

Często mówimy też o kulturze duchowej, są nią nasze wartości, wiedza, religia, tradycja, ludowość, przekonania, zwyczaje, a także prawo.
Pewne jest to, że wszechobecna Kultura wpływa na nasze życie w społeczeństwie ucząc nas umiejętności dostosowania się do niej. Kultura stara się ustanowić kryteria wartości, jakimi powinni kierować się ludzie. Tworzy ideały, do których dążymy. Uczy, jak reagować na określone sytuacje.

 

Nieważne czy kręcisz filmy telefonem komórkowym, robisz animacje czy posługujesz się starą kamerą dziadka 16 mm. Liczy się wyłącznie Twoja kreatywność i chęć podzielenia się nią z innymi. Stwórz krótki film sam lub z grupą znajomych o tym czym dla Ciebie jest Kultura. Nakręć film, który będzie promował „kulturę”. Masz na to minutę czasu ekranowego. Wbrew pozorom to bardzo dużo. Tyle trwał film braci Lumiere „Wyjście robotników z fabryki”, od którego w 1895 roku zaczęła się historia kina. Celem konkursu jest m.in. rozwijanie zainteresowania filmem i multimediami wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacja twórczego myślenia i kreatywności. Jury konkursowe, wśród których znajdą się twórcy filmowi reżyserzy i ludzie kultury wybierze trzy najlepsze prace, w dwóch kategoriach wiekowych szkół podstawowych i liceów, które zostaną nagrodzone nagrodami. Wszystkie filmy będą udostępnione na stronie internetowej Fundacji i kanałach społecznościowych.

 

Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2023 r. (do godziny 23.59).

bottom of page