top of page
  • Fundacja Nieco Kultury

30. Festiwal Sztuka Ulicy! #FESTIWAL

15 przedstawień w ciągu trzech dni, występy artystek i artystów z Polski i zagranicy - nie w jednej, ale w wielu lokalizacjach w Warszawie i poza nią. Festiwal Sztuka Ulicy z dużym rozmachem świętuje jubileusz 30-lecia. Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.


Materiał organizatora

Festiwal Sztuka Ulicy zrodził się z potrzeby manifestacji prawa do wolności. Był zaproszeniem do swobodnego wypowiadania się w ważnych tematach artystycznych, społecznych czy światopoglądowych dla artystów traktujących przestrzenie publiczne (ulice, parki, place) jako obszar twórczej aktywności. Od samego początku nasz festiwal jako zjawisko był i nadal pozostaje formą aktywnej manifestacji w imię artystycznej wolności, swobody twórczej. Opowiadał się za zniesieniem aktów prawnych, które ograniczały wolność jednostki, pozbawiając społeczność prawa do nieskrępowanej publicznej wypowiedzi. Festiwal Sztuka Ulicy w swej istocie jest świętem wolnych ludzi - mówi Dariusz Jarosiński, dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuka Ulicy.

30. edycję festiwalu otworzy A3Teatr z Hajnówki paradą „Danse Macabre”. Teatr KTO z Krakowa zaprosi na spektakl „Arcadia” - seans lamentacyjny bez słów. Krakowski Teatr Migro przywiezie "Echa" - spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej. W sumie w ciągu trzech dni festiwalu pokazanych zostanie kilkanaście przedstawień. Program Sztuki Ulicy można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.


Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Jest organizowany cyklicznie od 1993 roku w przestrzeni publicznej m.st. Warszawy. Dedykowany sztuce performatywnej, głównie teatrowi i “nowemu cyrkowi” oraz działaniom performance.


W tym roku festiwal świętuje swój jubileusz; pokazy odbywać się będą w różnych miejscach Warszawy – na Placu Zamkowym, w Parku Szczęśliwickim, w Parku Pięciu Sióstr, na Rynku Nowego Miasta, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” oraz w Ośrodku Kultury Ochoty. Festiwal odwiedzi także Piaseczno.


Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.


Comments


bottom of page