top of page
  • Fundacja Nieco Kultury

Bajkoterapia

Program Fundacji O! Teatr skierowany do najmłodszych dzieci. Bajkoterapia to dział arteterapii — dziedziny opartej na założeniu, że kontakt ze sztuką pomaga dzieciom osiągnąć wgląd w ich problemy, rozwijać umiejętności, redukować negatywne emocje i podnosić samoocenę.


Bajkoterapia pomaga w przezwyciężeniu lęków związanych z różnymi sytuacjami. Wykorzystuje się odpowiednio dobrany tekst. Dzięki temu w psychice dziecka pojawia się pozytywne myślenie, dzieci zaczynają rozumieć swoje uczucia, ich przejawy, a także przyczyny. Bajki terapeutyczne pokazują jak trzeba sobie radzić i przedstawiają pewne wzorce postępowania. Sprawiają, że dzieci zaczynają rozumieć świat, w którym żyją, przestają czuć się samotnie. Książka pełni różnorakie funkcje. Treści zawarte w książce pozwalają na zdobycie nowych umiejętności, umożliwiają zrozumienie nowej sytuacji i podpowiadają jak sobie z nią radzić. Zarówno dobrze kończąca się opowieść, jak i pozytywny bohater, z którym dziecko może się identyfikować, dają mu wiarę we własne umiejętności. Sytuacja, która w oczach dziecka była wcześniej beznadziejna, teraz może stać się możliwa do rozwiązania dzięki bohaterowi, który daje wzór jak nie poddawać się pomimo przeciwności. Dziecko jest w stanie radzić sobie z trudnościami takimi jak: poczucie niskiej wartości czy brakiem miłości dzięki poznanym bohaterom. Ich doświadczenia i przygody uczą, że nie należy się poddawać. Ważną rolą czytelnictwa jest również rola relaksacyjna. Ma ona za zadanie ograniczenie stresu czy napięcia emocjonalnego, budowanie dobrego samopoczucia i nastawienie do pozytywnego myślenia. Taką rolę zwykle pełnią treści zawierające elementy humorystyczne. Literatura wykorzystywana, jako forma zabawy może też mieć na celu chwilowe odsunięcie dziecka od problemów, które go dotyczą, a na które nie ma ono wpływu.


Nasi wolontariusze i aktorzy czytają opowieści dla najmłodszych słuchaczy wcielając się w postaci i wprowadzając ich w baśniowy świat pełen wyobraźni. Słuchacze mają okazję żywo reagować na akcję bajki, również wcielając się w postaci. Program Bajkoterapii realizujemy w szpitalach, miejskich bibliotekach, szkołach, domach kultury a także w domach seniora.Comments


bottom of page