top of page
  • Fundacja Nieco Kultury

Dzień dobry, tu kwiecień!

„Łżykwiat” to staropolska nazwa kwietnia.Określenie pochodzi stąd, że miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. „Słownik polszczyzny XVI wieku” podaje jeszcze, że o kwietniu mówiono dawniej „ksantyk” oraz „aprylis” (od łacińskiej nazwy Aprillis zapożyczonej przez większość języków europejskich)


„Kwiecień… włożył we wszystko ducha młodości”: to podobno słowa Williama Szekspira. Pogoda jest zmienna, ale przyroda robi się coraz bardziej urozmaicona. Kwitną drzewa, krzewy, roślinność leśna, ogrodowa i parkowa. Pojawia się coraz więcej zwierząt. Trwa kwiecień, czwarty miesiąc roku, który według kalendarza gregoriańskiego ma 30 dni. Na półkuli północnej to miesiąc wiosenny, a na południowej – jesienny. Nazwa miesiąca pochodzi od kwitnących wtedy kwiatów.


Kwiecień, ilustracja Eugène Grasseta, 1896

Dzisiejsza nazwa miesiąca nie pozostawia zbyt wielu wątpliwości, jej pochodzenie jest proste. W kwietniu wszystko kwitnie. Nieco inaczej ma się sprawa z dawnym określeniem tego miesiąca. „Łżykwiat” to staropolska nazwa kwietnia. Określenie pochodzi stąd, że miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”.

„Słownik polszczyzny XVI wieku” podaje jeszcze, że o kwietniu mówiono dawniej „ksantyk” oraz „aprylis” (od łacińskiej nazwy Aprillis zapożyczonej przez większość języków europejskich). O kwietniu mówiono w dawnych wiekach także „dębień” (od zieleniejących się dębów).


W języku polskim mamy sporo powiedzonek o kwietniu. – W kwietniu łąki, lasy i ogrody okrywają się wreszcie zielenią, ale „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, jednak „jak przygrzeje słonko, przejdzie kwiecień łąką”. Najlepszy dla plonów jest kwiecień mokry, deszczowy, ale bez burz i wichur: „suchy marzec, kwiecień mokry, maj przechłodny – nie będzie rok głodny”, a „kwiecień, co deszczem rosi, wiele owoców przynosi” – przypomina kilka z nich na swojej stronie Narodowe Centrum Kultury.


Inne znane przysłowia o kwietniu to m.in. „Pogody kwietniowe – słoty majowe”, „Ciepły kwiecień, mokry maj – będzie zboże jako gaj”. Liczne przysłowia na kwiecień można znaleźć w „Księdze przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich” Samuela Adalberga. Poniżej kilka z nich.


„Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”.


„Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo”.


„Grzmot w kwietniu – dobra nowina, już szron roślin nie pościna”.


„Na kwiecień lada z czego wianek upleciem”.


„Jeszcze w kwietniu zimno i na żaby i na baby, i na las, a najwięcej na nas”.


Wiosenny ogród jest pełen barw. W kwietniu kwitną rośliny cebulowe, bulwiaste oraz dwuletnie, a poza tym – byliny, krzewy oraz drzewa. Jakie kwiaty kwitną w kwietniu? Sporo różnorodnych. Wśród zieleni tego miesiąca swoje kwiaty ukazują nam m.in. cebulica syberyjska, hiacynt, krokus, narcyz, snieżyca wiosenna, szachownica cesarska, szafirek, tulipan, fiołek, niezapominajka, stokrotka, barwinek, miodunka, przylaszczka, sasanka, zawilec, azalia, dereń, forsycja, magnolia, tawuła, śliwa, wiśnia, kalina, pigwowiec, porzeczka.


Najpopularniejsze kolory kwietniowych kwiatów to żółty, biały oraz różowy, choć oczywiście pojawiają się też inne, np. fioletowy, czerwony, niebieski. Kwiecień to dobry czas dla miłośników roślin. Warto ten moment wykorzystać na prace w ogrodzie, na balkonie lub tarasie.


źródło: urocznica.pl


コメント


bottom of page