top of page
  • Fundacja Nieco Kultury

Dziewczynka ze skrzypcami - Premiera w Teatrze Baj! #TEATR

Była sobie pewnego razu mała dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach. Dodatkowo posiadała rzadką umiejętność. Kiedy zakrywała oczy dłonią, mogła widzieć to, o czym akurat wówczas myślała (…)”. Dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach, wyrusza na poszukiwania swojego taty. Droga, którą przemierza prowadzi przez morze, skały, lasy. Natura jest jej przeszkodą, ścieżką i lustrem jednocześnie. Jej emocje odbijają się w szumie fal, blasku zorzy polarnej i fruną z wiatrem. Muzyka, której bezgranicznie zaufała, wyznacza jej bezpieczną ścieżkę do cierpliwie czekającego na pomoc taty. W tym onirycznym, nastrojowym, niezwykle bogatym wizualnie i muzycznie przedstawieniu najważniejsza jest podróż.Podróż przez nieopisane piękno natury oraz przez kalejdoskop emocji i wrażeń. Podążamy za Dziewczynką ze skrzypcami, która jest naszym przewodnikiem i otwiera przed nami swój leksykon wrażliwości.

Ewa Piotrowska sięga po tekst najważniejszego dzisiaj norweskiego dramatopisarza — Jona Fossego. Dramatopisarza, który słynie głównie ze swojej twórczości dla dorosłych i to ona odnosi sukcesy na europejskich scenach. Polska inscenizacja tekstu tego autora będzie jedną z pierwszych, skierowanych do młodego widza.


Dziecko u Fossego traktowane jest niezwykle partnersko, z dużym szacunkiem i bez koloryzowania. Skandynawski model twórczości dla najmłodszych opiera się na wierze w dojrzałość oraz mądrość młodego człowieka. Twórcy „Dziewczynki ze skrzypcami” idą tym tropem i przygotowują spektakl, dla widzów, którzy choć metrykalnie często są nazywani dziećmi, pragną już głębszej refleksji i zanurzenia się zarówno w życiowych doświadczeniach, jak i w sztuce. A refleksja w tym przedstawieniu to słowo klucz, które otwiera kolejne tropy i pozwala doświadczyć nowych emocji w teatrze.


Spektakl powstaje w ramach projektu pod nazwą „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości”, realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021.

Partnerem projektu jest norweski teatr Det Norske Teatret. Autora w/w sztuki reprezentuje Colombine Teaterförlag c/o Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

Twórcy: Reżyseria: Ewa Piotrowska

Dramaturgia: Ingrid Weme Nilsen

Scenografia: Edyta Rzewuska

Muzyka: Karoline Rising Næss

Tłumaczenie: Monika Grossman-Kliber

Obsada:

Adriana Paprocka, Andrzej Bocian, Oskar Lasota Premiera: 23 kwietnia 2023, godz. 17:00 Miejsce: Teatr Baj, Jagiellońska 28, Warszawa Produkcja: polsko – norweska Szczegóły: https://teatrbaj.pl/repertuar/dziewczynka-ze-skrzypcami/ Informacje o projekcie: https://teatrbaj.pl/dziecko-dorosly-leksykon-wrazliwosci/

Commenti


bottom of page