top of page
  • Fundacja Nieco Kultury

Dziewczynka ze skrzypcami #TEATR #RECENZJA

Teatr Baj w Warszawie to najstarszy teatr lalkowy w mieście, ze wzorową opinią i niezwykłymi spektaklami dla najmłodszych.

Najnowszą premierą jest spektakl "Dziewczynka ze skrzypcami".


Niesamowita, oniryczna i ciepła adaptacja historii norweskiego dramatopisarza - Jona Fossego, dramatopisarza, który słynie głównie ze swojej twórczości dla dorosłych i to ona odnosi sukcesy na europejskich scenach. Polska inscenizacja tekstu tego autora jest jedną z pierwszych, skierowanych do młodego widza.


Ewa Piotrowska - reżyserka spektaklu, sięgnęła po trudny tekst i wyczarowała wraz z zespołem twórców prawdziwą, szlachetną opowieść, którą trzeba zobaczyć! 


Historia jest prosta... pewnego razu była sobie mała dziewczynka, która nie lubiła grać na skrzypcach. Nie lubiła, lecz polubiła! Szybko zauważyła, że dzięki muzyce potrafi zapanować nad swoimi lękami. Dodatkowo posiadała rzadką umiejętność. Kiedy zakrywała oczy dłonią, mogła widzieć to, o czym akurat wówczas myślała... - mowa tutaj o wyjątkowo odważnej dziewczynce, która nie bacząc na przeciwności losu, wyrusza w niebezpieczną podróż by odnaleźć swojego ukochanego tatę! 


Droga, którą przemierza bohaterka prowadzi nas przez morze, skały i lasy. Natura w tym wypadku jest jej przeszkodą, bo nieraz płata jej figle, jest także jej ścieżką i drogowzkazem a mroczny cień, który zaprząta myśli, staje jej wyobrażeniem, gdy znów zatraci się w dźwięk skrzypiec.


Jej emocje odbijają się w szumie fal, blasku zorzy polarnej i fruną dalej z wiatrem. Muzyka, której bezgranicznie zaufała, wyznacza jej bezpieczną ścieżkę do cierpliwie czekającego na pomoc taty. 


Rolę Dziewczynki brawurowo zagrała Adriana Paprocka. Wielkie brawa za prawdziwość i autetyczność!W tym nastrojowym i atrakcyjnie opowiedzianym spektaklu najważniejsza jest podróż, którą odbywa tytułowa Dziewczynka.

Prowadzi nas przez nieopisane piękno natury oraz przez kalejdoskop emocji i wrażeń, otwierając przed nami - widzami swój leksykon wrażliwości.


Scenografką spektaklu jest Edyta Rzewuska, która dzięki wizualizacją przeniosła nas do charakterystycznego norweskiego klimatu.


Wielką rolę odgrywa tu także muzyka, która towarzyszy nam przez cały spektakl.

Twórcą muzyki jest Karoline Rising Næss.


Bohater, czyli dziecko jest w tym spektaklu traktowane niezwykle partnersko, z dużym szacunkiem i bez koloryzowania. Skandynawski model twórczości dla najmłodszych opiera się na wierze w dojrzałość oraz mądrość młodego człowieka.


Twórcy „Dziewczynki ze skrzypcami” poszli tym tropem i przygotowali spektakl, dla widzów w każdym wieku i dla wszystkich, którzy pragną głębszej refleksji i zanurzenia się zarówno w życiowych doświadczeniach, jak i w sztuce.  A refleksja w tym przedstawieniu to słowo klucz, które otwiera kolejne tropy i pozwala doświadczyć nowych emocji w teatrze.


Spektakl powstał w ramach projektu pod nazwą „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości”, realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021.


Partnerem projektu jest norweski teatr Det Norske Teatret.


Bilety na www.teatrbaj.pl

Comments


bottom of page