top of page
  • Fundacja Nieco Kultury

Kampania Edukacyjna SMARTFON OFF. TEATR ON. #KULTURA

Aktor na scenie jest organizmem "podłączonym do wysokiego napięcia", więc widzi i słyszy wszystko z potrójną mocą - mówi Michał Żebrowski, Dyrektor Naczelny Teatru 6.piętro

Kampania SMARTFON OFF. TEATR ON. powstała z troski zarówno o Aktora na scenie, jak i o Widza na widowni. Ma

nagłośnić istotną kwestię społeczną, jaką jest nagminne korzystanie ze smartfonów w teatrze podczas spektakli.

Smartfon stał się nieodłącznym elementem naszego życia, w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Używanie smartfona dla niektórych stało się jak nałóg, a wiele osób wręcz nie potrafi się powstrzymać, by przez jakiś czas do niego nie zerkać. Czasem zapominamy, lub nie chcemy go wyłączyć...


Kampania SMARTFON OFF. TEATR ON. mat. prasowe

DLACZEGO POWSTAŁA KAMPANIA:

Dźwięki telefonu, wibracje, światło ekranu, odbieranie połączeń, sprawdzanie wiadomości, godziny, robienie zdjęć aktorom podczas spektaklu - każda z tych form korzystania ze smartfona w Teatrze rozprasza aktorów na scenie, przeszkadza innym widzom, ale również wpływa negatywnie na własny odbiór przedstawienia.


CEL KAMPANII:

Kampania powstała po to, by uzmysłowić Widzom i Widzkom jak ważne jest wyłączenie telefonów w Teatrze i nie korzystanie z nich podczas spektakli. Kampania ma zwrócić uwagę na niekorzystny wpływ dźwięków z widowni i świateł ekranów telefonów na Aktorów oraz innych widzów oraz podkreślić, że skuteczne "odłączenie się" od świata zewnętrznego jest niezbędne, by poczuć chemię wspólnego przeżycia wytwarzaną przez dialog Sceny i Widowni - tu i teraz. Niech Teatr znów będzie miejscem, gdzie poczujemy przynależność do kreatywnej wspólnoty, miejscem gdzie spotykamy się z Kulturą. Miejscem bez smartfona.


ELEMENTY KAMPANII:

Idea kreatywna podkreślająca wagę wyłączenia telefonów w teatrze to spoty video z Aktorami dyskutującymi ze „zmęczonymi” smartfonami oraz plakaty z cytatami „zbuntowanych maszyn”. Aktorzy dzielą się też swoją perspektywą sceniczną: czy i co słychać i widać ze sceny? Perspektywa Ekspertów z dziedziny psychiatrii, psychologii, jogi i praktyki uważności.


IDEA KREATYWNA stworzona przez wielokrotnie nagradzaną agencję GRANDESI bazuje na koncepcie: Smartfony też mają uczucia, potrzebują chwili dla siebie. Dajmy im odpocząć chociaż w teatrze.


W nagraniach video wzięli udział znani i popularni aktorzy, których możemy zobaczyć w spektaklach w Teatrze 6.piętro: Joanna Liszowska, Adriana Kalska, Barbara Kurdej- Szatan, Pola Gonciarz, Michał Żebrowski, Mateusz Damięcki, Cezary Pazura, Cezary Żak, Mikołaj Roznerski, Piotr Głowacki czy Rafał Królikowski.EKSPERCI:

Teatr 6.piętro zaprosił do Kampanii Ekspertów, którzy ze skutkami (i przyczynami) nałogowego korzystania ze smartfonów spotykają się w swojej codziennej pracy:


Dr Andrzej Silczuk - lekarz specjalista psychiatra, wykładowca uniwersytecki, ekspert zdrowia publicznego w dziedzinie psychiatrii i uzależnień - opowiada o tym co dzieje się w naszym mózgu gdy jesteśmy „tu i teraz”, a jakie mogą być skutki korzystania lub nawet zerkania na telefon w trakcie spektaklu.


Tomasz Lipowski - nauczyciel medytacji, pomaga odnaleźć spokój i zrozumieć naturę rzeczy. Uważność studiował wśród buddyjskich mnichów w świątyni Wat Tam Wua w Tajlandii - pokazuje jak się odłączyć od nadmiaru bodźców (w tym od tych generowanych przez smartfon) oraz dzieli się praktycznymi radami jak czerpać radość z bycia „tu i teraz” w teatrze.


TEATRY A TELEFONY KOMÓRKOWE W POLSCE

W Polsce jest 892 teatrów o różnym statusie, charakterze i podległości organizacyjnej (sezon 2019/2020). W tym sezonie odbyło się 1118 premier, zagrano 26 843 spektakli, które obejrzało 4 257 125 widzów1. Wg badań CBOS opublikowanych w październiku 2021 aż 96% dorosłych Polek i Polaków korzysta z telefonów komórkowych, z czego

zdecydowana większość (78%) używa smartfonów. Wynika z tego, że na każdym spektaklu teatralnym ta zdecydowana większość publiczności ma przy sobie smartfona. Nam zależy na tym, by te smartfony przez czas trwania przedstawienia były wyłączone.


Więcej tutaj

Comments


bottom of page