top of page
  • Artur Szmigiel

Kim Lee w Muzeum na Woli #WYSTAWA

Muzeum na Warszawskiej Woli to interesujące miejsce, które nie tylko przywraca pamięć o ludziach i wydarzeniach, ale też ukazuje całkiem współczesne procesy zachodzące w lokalnej społeczności. Właśnie jednym z takich wydarzeń jest obecnie prezentowana wystawa "Kim Lee. Królowa Warszawy".


Wystawa poświęcona ikonie polskiej sceny queer. Obok kostiumów na wystawie pojawią się zdjęcia i filmy dokumentujące sceniczne tożsamości najsłynniejszej warszawskiej drag queen.


Najlepiej wystawę odwiedzić w czwartek, kiedy wejście do muzeum jest darmowe.


Andy Nguyen (Kim Lee) był wybitnym artystą, w sposób szczególny związany z Warszawą. To tu mieszkał, najczęściej występował na deskach teatrów i klubów, a także tworzył odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem.


Przez osiemnaście lat obecności na scenie Kim Lee wystąpiła ponad tysiąc pięćset razy. Wcielała się w postaci ikoniczne dla polskiej i warszawskiej kultury, takie jak Violetta Villas, Warszawska Syrenka czy Hanka Ordonówna. Wielokrotnie nawiązywała też do swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Andy własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje.


„Mam szczęście, że od tylu lat robię coś, co uwielbiam, a do tego publiczność się przy tym świetnie bawi. Wydaje mi się, że kiedy mnie ściągną ze sceny, to po prostu zniknę” – mówił w październiku 2020 roku Jakubowi Wojtaszczykowi w wywiadzie do książki Cudowne przegięcie.

Kim Lee w Muzeum na Woli


Muzeum Woli

Oddział Muzeum Warszawy

ul. Srebrna 12

00-810 Warszawa

tel. 48 22 277 44 60

wtorek, środa, piątek: 11-18

czwartek, sobota, niedziela: 11-19


Więcej o wystawie przeczytaj tutaj

Comentarios


bottom of page