top of page
  • Fundacja Nieco Kultury

Pytania i odpowiedzi

+ Czym różni się korekta od redakcji?

Istnieją dwa główne działania mające na celu poprawę tekstu, jednak ich zakres różni się znacząco. Korekta to fundamentalna procedura eliminująca wszelkie błędy ortograficzne, interpunkcyjne, leksykalne i gramatyczne. Natomiast redakcja polega na usprawnieniu tekstu pod względem czytelności, poprawności merytorycznej, a także jego kompozycji i stylu. W naszym wydawnictwie uważamy korektę za niezbędne minimum i włączamy ją do standardowego procesu edycyjnego. Istnieje również opcja zamówienia redakcji tekstu, która może uczynić go jeszcze lepszym.


+ Czym jest skład książki?

Tekst książki, przygotowany w programie do pisania, nie jest jeszcze gotowy do wydruku w postaci książki. Aby to zrobić, musi przejść przez proces opracowania graficznego, co obejmuje wybór odpowiedniego kroju czcionki, jej wielkość, odstępy między wierszami, numerację stron itp. Dodatkowo, tekst musi być właściwie "łamany", czyli rozmieszczony na stronach książki. Ten proces wymaga specjalistycznego oprogramowania, gdzie operator składu dba o poprawne rozmieszczenie tekstu, podział wyrazów, stosowanie ligatur, eliminację "wdów" i "sierotek" oraz inne detale, które wpływają na komfort czytania. Na zakończenie, plik ze składem musi być dostosowany do technicznych wymagań drukarni.


+ Co z okładką? Czy mam możliwość stworzenia jej samodzielnie?

Zawsze jesteśmy otwarci na Twoje kreatywne pomysły, a wygląd okładki książki często jest kluczowym elementem Twojej wizji artystycznej. Dlatego też działamy zgodnie z Twoimi sugestiami. Niemniej jednak, ostateczne poprawki, szczególnie te dotyczące technicznych aspektów (takich jak rozmiar elementów, nasycenie kolorów itp.), pozostawiamy naszemu doświadczeniu – możesz nam zaufać w tej kwestii. Co jednak, jeśli nie masz konkretnego pomysłu na okładkę? W takim przypadku przygotujemy dla Ciebie dwie wstępne propozycje, spośród których będziesz mógł wybrać tę, którą chcesz dalej rozwijać.


+ Jak przygotować treść książki?

W skrócie: trzymaj się prostoty. Nie martw się o formatowanie czy wygląd tekstu, takie rzeczy będą dostosowane w późniejszych etapach. Skup się na treści – sprawdź poprawność pisowni, upewnij się, że tekst jest dobrze zorganizowany (akapity, rozdziały). Przeczytaj swoje dzieło przed wysłaniem. Spróbuj spojrzeć na nie z perspektywy czytelnika – czy to, co przeczytałeś, Ci się podoba? Jeśli tak, czas na publikację!


+ Czy moja książka otrzyma numer ISBN?

Oczywiście, każda z naszych książek posiada unikalny numer ISBN, który umieszczamy na stronie redakcyjnej oraz na tyle okładki. Ten numer jest niezbędny dla dystrybutorów i księgarń do śledzenia sprzedaży. Dodatkowo, umożliwia sprzedaż książki z podatkiem VAT w stawce 5%.


+ Ile czasu potrwa wydanie mojej książki?

Zazwyczaj potrzebujemy około 3 miesięcy na wydanie książki, zgodnie z zapisami umowy. Często udaje nam się ten czas skrócić. W przypadku dodatkowych czynności może on się jednak wydłużyć, choć rzadko przekracza 5 miesięcy.

댓글


bottom of page