top of page
  • Fundacja Nieco Kultury

Widzieć świat inaczej, czyli premiera „Wszystko w głowie” w Teatrze Guliwer #TEATR

Jak patrzy na świat osoba, która nie widzi wzrokiem? Co myśli i słyszy osoba, która mówi w obcym języku? Te i inne pytania stawiają twórcy i twórczynie w spektaklu „Wszystko w głowie” w reżyserii Juli Szmyt - najnowszej premierze w Teatrze Guliwer, która odbędzie się już 23 kwietnia na deskach Sceny Liliput.

„Wszystko w głowie” to pierwsza z dwóch premier w ramach projektu RówniRóżni.doc, którego celem jest rozwój partycypacyjnego modelu teatru dokumentalnego dla dzieci i młodzieży. Współtwórcami i współtwórczyniami premierowego spektaklu są osoby niewidome i słabowidzące, a przedstawienie jest realizowane wraz z osobami z niepełnosprawnością wzroku.


Scenariusz spektaklu powstał na podstawie osobistych historii zebranych przez dramatopisarkę Zuzannę Bojdę:


Pisanie scenariusza poprzedzały warsztaty, a w zasadzie po prostu spotkania z dziećmi i dorosłymi, podczas których snuła się opowieść. Jej mianownikiem były emocje, odczuwanie świata, a przede wszystkim różne lęki. Te elementy stały się bazą dla budowania postaci dramatu i światów, które się przed nimi otwierają. Potem, w trakcie pierwszych prób, kiedy scenariusz nie był jeszcze zamknięty, zaprosiłyśmy do podzielenia się osobistymi historiami na temat bycia innym/inną także osoby z zespołu. Sztuka jest więc wypadkową wielu głosów, a to, co wydaje się być fikcją, jest wynikiem dziecięcej fantazji, czyli dosyć wyjątkowego dokumentu. – mówi Zuzanna Bojda.

W spektaklu twórcy i twórczynie wykorzystują technologię binauralną, dzięki której osoby uczestniczące w spektaklu mogą stać się częścią wydarzeń, a Głowa, która znajdzie się na scenie pomoże im wejść do świata wyobraźni.


Przedstawienie, od początku do dnia premiery, jest tworzone wspólnie z osobami niewidomymi i słabowidzącymi – jako konsultantami, ekspertami i współtwórcami zarazem. Tworzyliśmy je z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Osoby widzące natomiast będą miały szansę poczuć, jak poznają świat osoby niewidomemówi reżyserka Julia Szmyt.

Nad realizacją spektaklu oprócz Zuzanny Bojdy i Julii Szmyt czuwają: Joanna Załęska (scenografia), mooryc (reżyseria dźwięku i muzyka), Anna Przygoda (asystentka reżyserki), Elżbieta Pejko (kuratorka ds. partycypacji), Julianna Chrzanowska (kuratorka ds. dostępności), Andrzej Życzyński i Nikola Stolarczyk (konsultacje oN).

Na scenie zobaczymy Wandę Konisevich, Natalię Molodchenko (gościnnie), Georgi Angiełowa i Marka Reissa (gościnnie). Głosu w nagraniu użyczyli: Andrzej Życzyński oraz dzieci z klasy 6 Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach: Jakub Błaźniak, Miłosz Chrobak, Dorian Krzyczkowski, Nikola Stolarczyk, Arvin Arabi.


Wydarzeniem towarzyszącym premierze będzie dyskusja panelowa na żywo wraz z transmisją online „Artyści (nie) Widziani?”, która odbędzie się 22 kwietnia o godz.15:00 w Teatrze Guliwer. Zaproszeni goście zastanowią się wspólnie nad kwestią obecności artystów niewidomych i słabowidzących w procesie pracy nad realizacją spektaklu, szczególnie ich wkładu twórczego i udziału w jego realizacji na profesjonalnej scenie teatralnej.


Spektakl „Wszystko w głowie” jest realizowany w ramach projektu Równi.Różni.doc finansowanego ze środków PFRON. Głównym celem projektu jest zmniejszanie barier w obszarach widzenia, rozumienia i czucia. Istotą projektu RówniRóżni.doc jest partycypacja: spotkanie i współpraca zespołu teatru, profesjonalnych artystów, pracujących metodą teatru dokumentu i osób ze szczególnymi potrzebami w wieku 9-14 lat oraz ich opiekunów. Premiera spektaklu „Wszystko w głowie” jest pierwszą z dwóch realizacji w ramach projektu.

Kolejną premierą w ramach RówniRóźni.doc będzie wystawa w działaniu „Gwiezdne Dzieci”, na której pokazy zapraszamy już 21 maja. Więcej informacji o przedstawieniu i projekcie dostępnych jest na stronie teatru www.teatrguliwer.pl


Partnerstwo i wsparcie merytoryczne premiery: Polski Związek Niewidomych, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej Laski (klasa 6) prowadzony przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Autorami koncepcji projektu Równi.Rózni.doc są reżyser i dyrektor Teatru Lalek Guliwer Robert Drobniuch, oraz kuratorka ds. edukacji i projektów w Teatrze Lalek Guliwer Anna Kierkosz.

Comments


bottom of page