top of page

Program Promocji Czytelnictwa

Program Promocji Czytelnictwa Fundacji Nieco Kultury skierowany jest do Bibliotek Publicznych w Polsce. Biblioteka Narodowa przedstawiła raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Badanie prowadzone jest nieprzerwanie od ponad 30 lat. Ankietowani pytani są o czytanie w całości lub we fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich miesięcy. 42% badanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Nadal najchętniej sięgamy po książki papierowe, które zwykle kupujemy (45% ankietowanych) albo pożyczamy od znajomego (32%). Największą popularnością cieszy się literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), a także biografie (19%). Częściej po lekturę sięgają kobiety niż mężczyźni. Największa liczba ankietowanych (40%) zadeklarowała, że ich księgozbiór zawiera od 11 do 50 książek. Powyżej 100 pozycji ma 13% badanych, w przedziale 201-500 jest to 5%, a powyżej tysiąca zaledwie 1%.

 

Młodzi nie czytają, bo nie czują takiej potrzeby. Nie rozumieją, jakie korzyści płyną z regularnego sięgania po książkę. Czytanie nie kojarzy im się z przyjemnością, zabawą, a jedynie żmudnym obowiązkiem szkolnym zajmującym wiele czasu i wymagającym od nich koncentracji uwagi oraz wysiłku intelektualnego. Czytanie lektur dla większości uczniów jest szczególnie trudnym zadaniem, ponieważ natrafiają na trudną do pokonania barierę językową. Nie rozumieją języka Jana Kochanowskiego, co szczególnie nie dziwi, biorąc pod uwagę, że teksty te pisane są staropolszczyzną. Problematyczna pod względem językowym okazuje się dla nich nawet twórczość Bolesława Prusa czy współczesna literatura piękna. Przeczytanie szkolnej lektury, z której nie wiele rozumieją, nie daje im satysfakcji, a przez to zniechęcają się do sięgania także po inne książki. 

Przeprowadzone badania nad stanem czytelnictwa wśród uczniów kończących 8 klasę szkoły podstawowej wykazały, że uczniowie w czasie wolnym najchętniej: oglądają telewizję, korzystają z Internetu, grają w gry komputerowe, na PSP, Playstation, X-box, uprawiają sport. Czytanie książek w czasie wolnym zajmuje jedno z niższych miejsc w rankingu.

 

Nieczytanie książek jest poważnym zagrożeniem, ponieważ prowadzi do zjawiska tzw. wtórnego analfabetyzmu, który jest plagą współczesnego świata.

Badania wskazują, że największy odsetek  wtórnego analfabetyzmu notuje się w krajach najbogatszych. Analfabetyzm czyli brak umiejętności pisania, czytania i wykonywania prostych rachunków matematycznych w Polsce już praktycznie nie występuje. Jednak wtórnych analfabetów każdego roku przybywa.

Konsekwencji nieczytania książek jest o wiele więcej: zaczynając od przerwania więzi pokoleniowej, której istotę stanowią wspólne lektury, a skończywszy na wykluczeniu społecznym i życiu poza kulturą pisma.

Jak to jest, że patrząc na czarne litery zapisane na białym tle, widzimy kolorowe, często ruchome obrazy? To jedna z zalet sięgania po lekturę - pobudza wyobraźnię. Ponadto, czytanie książek wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość, poszerza wiedzę i uczy myślenia. Dzieci, które spędzają czas nad książkami dla przyjemności, dużo lepiej piszą wypracowania, tolerancyjne, świetnie się wysławiają, mają dużą wiedzę o otaczającym świecie i są kreatywne. Czytanie to jeden ze sposobów pobudzania do twórczego myślenia.

Głównym założeniem Programu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa. W ramach Programu Promocji Czytelnictwa Fundacja Nieco Kultury przyzna wybranym wnioskom dofinansowanie lub wsparcie rzeczowe. Zachęcamy do pobrania Wniosku oraz udział w Programie Promocji Czytelnictwa w 2023 roku. Wnioski będą przyjmowane do 31 marca 2023 r.

bottom of page